Opozícia kritizuje voľbu generálneho riaditeľa STVR, podľa Grendela ide o obyčajnú frašku – VIDEO

12.5.2025 (SITA.sk) –

  • aktualizované, 12. mája, 13:35

Rada Slovenskej televízie a rozhlasu (STVR) v pondelok vypočuje kandidátov a následne zvolí generálneho riaditeľa STVR. Meno nového šéfa verejnoprávnej televízie a rozhlasu by malo byť známe popoludní. Opozícia samotnú voľbu kritizuje.

Ako uviedlo v pondelok na brífingu pred Slovenským rozhlasom hnutie Slovensko, voľba generálneho riaditeľa STVR sa zmenila na frašku. Na vypočutie kandidátov nemali umožnený vstup ani médiá, ani verejnosť. Kandidáti na šéfa STVR by mali podľa poslanca parlamentu Gábora Grendela v prvom rade dokázať, že sú odborne zdatní a politicky nezávislí.

Obyčajná fraška

Ako inak by mohli kandidáti verejnosť presvedčiť o svojej nezávislosti a odbornej pripravenosti ako tak, že na verejnom vypočutí by boli schopní zodpovedať aj nepríjemné otázky. To, že Rada STVR znemožnila verejnosti klásť otázky, dokázala, že tu ide o obyčajnú frašku a o všetkom je vopred rozhodnuté,” uviedol.

Podľa neho je len krok od toho, aby sa verejnoprávne médium zmenilo na médium stranícke, slúžiace Smeru, Hlasu a Slovenskej národnej strane. Rokovanie Rady možno sledovať online na webovom sídle STVR.

Vyberú človeka, ktorý bude slúžiť vládnej garnitúre

Dnes sa dokoná dielo, ktoré si pripravili vládni politici na čele s Dankom, Ficom a Pellegrinim, ktorí sa rozhodli uniesť verejnoprávnu televíziu,” vyhlásil predseda poslaneckého klubu Slovensko, Za ľudí, Michal Šipoš.

Poukázal na to, že o novom šéfovi STVR budú rozhodovať ľudia ako David Lindtner, “Ficov človek, ktorý je namočený v kauzách“, alebo Lukáš Machala, pravá ruka ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nom. SNS), ktorý riadi rezort kultúry. “Tí si dnes vyberú človeka, ktorý bude lojálne slúžiť vládnej garnitúre,” hovorí Šipoš.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

STVR sa zmení na propagandistické médium

STVR sa podľa neho zmení na propagandistické médium, ako to vidíme v nedemokratických režimoch. “Toto je model, ktorý je nastavený napríklad v Ruskej federácii, Bielorusku, Číne. Fico si chodí do Ruska za Putinom pre noty, aby presne vedel krok po kroku ovládnuť celú krajinu,” tvrdí Šipoš.

V štátom ovládnutej STVR sa bude podľa neho prezentovať, ako vláda všetko zvládla a ako sa na Slovensku žije ako vo Švajčiarsku. “Ale realita je úplne iná. Ľudia na Slovensku sa majú horšie, všetko je drahšie, mladí ľudia utekajú preč a krajina sa Ficovi rozpadá pod rukami,” povedal Šipoš.

Poslanec Rastislav Krátky poukázal na to, že Slovensko sa za Ficovej vlády prepadlo v rebríčku slobody médií o 21 miest. “Najlepšie historické umiestnenie na 17. mieste malo Slovensko za našej vlády, teraz sme na 38. mieste,” zdôraznil s tým, že prostredie pre slobodu tlače sa rapídne zhoršuje.

Liberáli doručili Žilinkovi výzvu

Neverejnosť vypočutia kandidátov na generálneho riaditeľa STVR kritizovala aj opozičná strana SaS. Poslanci SaS Ondrej Dostál, poslanec René Parák a právnička Slavomíra Hančeková doručili 7. mája výzvu generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi, aby konal vo veci ich podozrenia, že Rada STVR porušuje zákon. Zdôraznili, že rokovania rady majú byť podľa zákona verejné.

Ako však upozornila hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová, verejné vypočutie v rámci voľby generálneho riaditeľa na Rade STVR nie je postupom orgánu verejnej správy v administratívnom konaní, ako to definuje zákon o prokuratúre, teda nie je spôsobilým predmetom dozoru prokurátora.

Prokuratúra preto nedisponuje žiadnym prostriedkom dozoru, ktorým by mohla zasiahnuť do procesu verejného vypočutia kandidátov na riaditeľa Slovenskej televízie a rozhlasu,” zdôraznila Tökölyová.

Poslancov pustili, no otázky klásť nemohli

Strana SaS v pondelok na tlačovej besede uviedla, že bude hľadať ďalšie právne kroky, aby neverejnosť tohto zasadnutia napadla, pretože je podľa nej v rozpore so zákonom.

Nás, poslancov, síce dovnútra pustili, ale akúkoľvek otázku sme chceli položiť, bolo nám v tom zabránené. V zásade sme mohli pozerať to isté, čo sme mohli pozerať aj cez internetový prenos a nemohli sme nijakým spôsobom do toho vstúpiť a spýtať sa kandidátov nejaké otázky,” povedal poslanec SaS Tomáš Szalay.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Sporné vyjadrenie generálnej prokuratúry

Rada STVR si podľa Ondreja Dostála povedala, že zástupcovia ľudu, teda poslanci, sú niečo viac ako ľud samotný. Vyjadrenie generálnej prokuratúry, ktorá sa ďalej nebude ich podnetom zaoberať, označil za sporné. Zároveň však poukázal na to, že nejde o rozhodnutie vo veci. “Verím, že zástupcovia verejnosti využijú ďalšie právne prostriedky a obrátia sa na súd, aby preskúmal tento postup Rady STVR,” povedal Dostál.

Jedným z tých, ktorým bola znemožnená účasť, je tímlíder SaS pre kultúru René Parák, ktorý nie je poslancom Národnej rady. SaS preto prostredníctvom neho tiež zvažuje ďalší právny postup v tejto veci.

Nedostatočné vypočutie kandidátov

Pondelkové vypočutie kandidátov pokladajú liberáli za nedostatočné. “Stačí si ho porovnať s akýmkoľvek vypočutím, ktoré sa koná na pôde parlamentných výborov, vypočutím kandidátov na generálneho riaditeľa STVR v minulosti, alebo vypočutím ústavných sudcov,” poukázal Dostál.

V aktuálnej voľbe sú podľa neho všetci kandidáti nominantami vládnej koalície, a preto otázky na nich smerované nie sú také kritické, ako by boli, keby mali možnosť ich položiť opoziční poslanci.

Na pozíciu generálneho riaditeľa STVR kandiduje pätica uchádzačov – Martina Flašíková, Martin Jakubec, Peter Janků, Norbert Majer a Igor Slanina.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Generálny riaditeľ STVR (Slovenskej televízie a rozhlasu), Opozícia, Rada STVR
Zdroj: SITA.sk – Opozícia kritizuje voľbu generálneho riaditeľa STVR, podľa Grendela ide o obyčajnú frašku – VIDEO © SITA Všetky práva vyhradené.