
25.5.2025 (SITA.sk) – Policajný zbor v súčasnosti eviduje na Slovensku 63 nezvestných maloletých osôb vo veku do 15 rokov a 80 mladistvých osôb vo veku od 15 až 18 rokov, ktoré sa nevrátili domov a ich blízky požiadali políciu o pomoc.
Polícia eviduje prípady, kedy sa podarilo vypátrať a vrátiť k blízkym osobám neplnoleté deti v priebehu pár hodín až pár dní. „Žiaľ, disponujeme aj prípadmi, kedy nezvestnosť dieťaťa trvá aj dlhší čas, niekedy aj pár rokov. Najväčšiu skupinu neplnoletých nezvestných tvoria deti, ktoré ušli zo zariadenia sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately alebo z azylového zariadenia,“ uviedla Zuzana Hrabovská z Odboru komunikácie a prevencie Prezídia PZ.
Príkladom nezvestnosti sú aj tzv. rodičovské únosy. Ide o prípady, ak jeden z rodičov sa zdržiava neoprávnene s dieťaťom v zahraničí, mimo územia Slovenska a odmieta dieťa vydať druhému rodičovi. 25. máj je Medzinárodným dňom nezvestných detí. Celý svet vyjadruje solidaritu tým, ktorým sa deti nevrátili domov. Medzinárodným symbolom nezvestných detí je modrá nezábudka.
Čo robiť v prípade nezvestnosti dieťaťa
• V prvom rade je potrebné preveriť všetkých príbuzných, kamarátov, spolužiakov a prehľadať všetky obľúbené miesta, kde by sa dieťa mohlo nachádzať.
• Ak je hľadanie dieťaťa neúspešné, potrebné je zistiť, čo všetko si dieťa mohlo zobrať so sebou. Spomenúť si, čo presne malo na sebe oblečené a pripraviť si jeho najaktuálnejšiu fotografiu.
• Nezvestnosť spolu s potrebnými informáciami, dokumentmi a s podobizňou tváre je potrebné oznámiť na najbližšom útvare Policajného zboru, ktorý ihneď začne pátrať. Informácia, že polícia vyhlasuje pátranie až po 24 hodinách je mýtus!
Ako postupuje Policajný zbor v prípade nezvestnosti dieťaťa
• Policajt pri prvom kontakte s oznamovateľom nezvestnosti získava základné informácie o hľadanom dieťati. Dôležité sú všetky údaje o nezvestnej osobe, najmä jeho aktuálna fotografia, popis oblečenia, informácie o možných okolnostiach vzniku nezvestnosti ako aj o tom, čo všetko už preverovali rodinní príslušníci či známi. Pri pátraní sú nápomocné aj informácie o profiloch dieťaťa, ktoré využíva na sociálnych sieťach.
• Často sa stáva, že rodičia zataja pravú príčinu odchodu dieťaťa z domova a to najmä v prípade, ak príčinou je hádka medzi dieťaťom a rodičom, alebo medzi rodičmi navzájom za prítomnosti dieťaťa. Pamätajte, že každá informácia je pre policajta nápomocná pre úspešné vypátranie maloletého.
• Dôležité je tiež oznámiť, či je dieťa choré, či pravidelne užíva nejaké lieky alebo trpí napríklad psychosomatickou poruchou.
• Pátranie sa na Slovensku vyhlasuje celoplošne cez informačný systém pátrania po osobách (PATROS), ako aj vo všetkých krajinách Schengenského priestoru prostredníctvom Schengenského informačného systému (SIS).
• Operačný dôstojník o nezvestnosti dieťaťa vyrozumie všetky policajné hliadky v teréne a pripravia sa podmienky na zahájenie pátracej akcie. Každá situácia je špecifická, záleží od konkrétnych okolností, aké prostriedky a metódy budú v danom prípade využité (napr. či budú k pátraniu privolaní psovodi, použitý vrtuľník alebo motorový čln).
• Rovnako polícia zvažuje, či v rámci pátrania bude pátranie zverejnené v hromadno – oznamovacích prostriedkoch.
Viac k témam: Albánska polícia, Deti, nezvestné osoby
Zdroj: SITA.sk – Na Slovensku je aktuálne nezvestných viac ako 140 detí, zvesti o čakaní 24 hodín na pátranie sú podľa polície mýtus © SITA Všetky práva vyhradené.