Pachinger z kauzy nebankoviek neuspel so žiadosťou na obnovu konania, proti rozhodnutiu súdu podal sťažnosť

22.5.2025 (SITA.sk) – Špecializovaný trestný súd na štvrtkovom verejnom zasadnutí zamietol návrh odsúdeného Patrika Pachingera z kauzy skrachovaných nebankových spoločností Horizont Slovakia a BMG Invest na povolenie obnovy konania. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková, súd totiž nezistil podmienky na povolenie obnovy konania podľa Trestného poriadku.

Rozhodnutie súdu nie je právoplatné, vzhľadom k tomu, že odsúdený proti nemu podal sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR,” uviedla hovorkyňa.

Kauza nebankoviek

Pachingera Špecializovaný trestný súd odsúdil v roku 2015 v kauze nebankoviek na sedem rokov väzenia a tento verdikt v roku 2018 potvrdil aj Najvyšší súd SR. Z výkonu trestu ho prepustili v septembri 2020. Pachinger so žiadosťou o obnovu konania nepochodil ani v roku 2019, a v roku 2020 Najvyšší súd SR odmietol jeho dovolanie.

Špecializovaný trestný súd odsúdil v roku 2015 v súvislosti s kauzou skrachovaných nebankových spoločností Horizont Slovakia a BMG Invest Dávida Brtvu na deväť rokov väzenia, Patrika Pachingera na sedem rokov a Jozefa Majského na deväť rokov väzenia. Najvyšší súd SR v roku 2018 potvrdil verdikt ohľadom Brtvu a Pachingera a v roku 2020 pokiaľ ide o Majského.

Vytváranie falošných pohľadávok

Podľa rozsudku Jozef Majský, Dávid Brtva a Patrik Pachinger vytváraním falošných pohľadávok voči nebankovým spoločnostiam v období medzi septembrom 2001 a februárom 2002 spôsobili týmto inštitúciám škodu 448 miliónov slovenských korún. Zo zatvorených pobočiek nebankových spoločností sa obohatili o 53 miliónov korún.

Činnosť trojice podľa obžaloby riadil dnes už zosnulý Majský, ktorý “zadával úlohy a zabezpečoval prostriedky“. Vtedajší majitelia spoločností Dávid Brtva a Patrik Pachinger zase falšovali potrebné dokumenty. K usvedčeniu Jozefa Majského, Dávida Brtvu a Patrika Pachingera dopomohli aj svedecké výpovede odsúdených Vladimíra Fruniho a Mariána Šebeščáka.

Podľa Trestného poriadku môže súd povoliť obnovu konania v tom prípade, ak “vyjdú najavo skutočnosti alebo dôkazy súdu skôr neznáme, ktoré by mohli sami o sebe alebo v spojení so skutočnosťami a dôkazmi už skôr známymi odôvodniť iné rozhodnutie o vine, alebo vzhľadom na ktoré by pôvodne uložený trest bol v zrejmom nepomere k závažnosti činu alebo k pomerom páchateľa”.

Viac k témam: Horizont Slovakia, Nebankovky, obnova konania, Súdy, verejné zasadnutie, zamietnutie
Zdroj: SITA.sk – Pachinger z kauzy nebankoviek neuspel so žiadosťou na obnovu konania, proti rozhodnutiu súdu podal sťažnosť © SITA Všetky práva vyhradené.